Dell EMC Avamar – backup i odzyskiwanie danych w najlepszym wydaniu

Dell EMC Avamar to nowoczesne narzędzie do tworzenia backupu i zarządzania nim. Zastosowanie go zapewnia skrócenie czasu tworzenia kopii zapasowej o połowę, redukcję pojemności kopii o kilkadziesiąt razy i radykalne odciążenie łącza – nawet o 99 proc. A to dopiero początek jego zalet.

Wymagania rosną

Dziś dane zwykle są rozproszone na wielu urządzeniach różnego typu – komputerach, serwerach, maszynach wirtualnych, a kopie zapasowe powinny być nie tylko skuteczne, ale też efektywne. Ewoluuje nie tylko infrastruktura IT, która stawia coraz większe wymagania narzędziom backupowym. Również użytkownicy zwracają uwagę na takie kryteria jak czas tworzenia kopii zapasowej, absorbowanie wydajności systemu i łącza czy pojemność niezbędną dla kopii. Doświadczeni użytkownicy wiedzą również, jak ważna jest weryfikacja stanu kopii zapasowej i szybki dostęp do niej.

Dell EMC Avamar umożliwia backup na najwyższym poziomie, spełniając kryteria najbardziej wymagających użytkowników.

Deduplikacja – to proste

W przypadku rozwiązania do backupu jakim jest Avamar jego zalety można przedstawić w przystępny sposób.

Avamar odfiltrowuje nadmiarowe, czyli powtarzające się dane, dzięki czemu procesowi backupu podlega mniej materiału. To automatycznie przekłada się na redukcję obciążenia sieci i sprzętu, czyli mniejszego zaabsorbowania mocy obliczeniowej na potrzeby archiwizacji. Jednocześnie zwiększa się szybkość samego procesu i zmniejsza zapotrzebowanie na pojemność. To wszystko na końcu oznacza zmniejszenie kosztów zarówno od strony inwestycji w sprzęt do przechowywania danych, jak i obsługę. Filtrowanie nadmiarowych bloków danych nazywa się deduplikacją i jest mechanizmem, który zrewolucjonizował rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych.  W rozwiązaniu Dell EMC Avamar zastosowano właśnie deduplikację oraz cały szereg autorskich systemów, które gwarantują backup bardzo efektywny pod każdym względem. System wykorzystuje oprogramowanie Dell EMC Data Domain Boost  – co przyczynia się do jeszcze szybszego i wydajniejszego tworzenia kopii zapasowych. Z kolei RAIN (Redundant Array Of Independent Nodes), eliminuje pojedyncze punkty awarii i zapewnia szybki dostęp do danych.

Stosowanie Avamar zapewnia:

– nawet 30-krotne zmniejszenie pojemności nośników do kopii zapasowej

– zmniejszenie obciążenia wykorzystania sieci z tytułu tworzenia kopii nawet o 99 proc.

– skrócenie czasu tworzenia kopii zapasowej o połowę

Avamar w szczegółach

Dla kogo Avamar?

Dell EMC Avamar umożliwia cykliczne tworzenie backupu w środowiskach każdego typu, poczynając od komputerów biurowych (stacjonarnych i przenośnych) przez serwery NAS, po zdalne biura, środowiska wirtualne czy aplikacje korporacyjne. System może być stosowany również w firmach o strukturze wielooddziałowej. W przypadku tych ostatnich będzie szczególnie doceniony, bo pozwala na tworzenie i kontrolę nad kopią zapasową wszystkich biur, niezależnie od ich lokalizacji, za pomocą przeglądarki. Takie centralne zarządzanie jest możliwe dzięki Multisystem Management.

Avamar jest dostępny jako narzędzie fizyczne lub wirtualne. Pierwsze z nich, Avamar DataStore, jest przeznaczone dla środowisk fizycznych.  Lokalna infrastruktura IT zawsze może się zmniejszać lub powiększać. Dlatego Avamar DataStore jest tak skonstruowany, by umożliwiać liniowy wzrost wydajności i potrzebnej pojemności, co w praktyce oznacza dowolną skalowalność. To właśnie za sprawą dokładnego dopasowania do potrzeb Avamar zapewnia rozwiązanie backupowe z opcją deduplikacji również dla sektora MŚP. Atuty systemu to nie tylko możliwości skalowania, ale też konkurencyjne koszty. 

Jak widać, rozwiązanie Dell EMC Avamar może być stosowane praktycznie w każdym środowisku i firmie dowolnej wielkości. System docenią zarówno zwracający uwagę na koszty właściciele, jak i administratorzy systemów. Docenią go również końcowi użytkownicy, którzy mogą samodzielnie korzystać z kopii zapasowej przez bardzo prosty w obsłudze interfejs z możliwością przeszukiwania dokumentów.