Dell EMC Networker – kopie zapasowe wszystkiego i o każdej porze

Dell EMC NetWorker to sprawdzone narzędzie służące do tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania aplikacji i firmowych baz danych. Scentralizowana administracja ułatwia ochronę danych i pozwala wykonywać kopie zapasowe w sposób dopasowany do potrzeb firmy i istniejącej już w niej infrastruktury IT. 

Dzięki tej aplikacji możliwy jest więc zarówno zapis kopii na dyskach jak i taśmach, replikacja, wykorzystanie NAS, jak i wykonywanie tzw. kopii migawkowych (z ang. hardware snapshots). Dell EMC NetWorker chroni zarówno środowiska fizyczne, jak i wirtualne, w tym VMware i Microsoft Hyper-V. Jedną z największych zalet tej aplikacji jest to, że nie potrzebne są żadne inwestycje w dodatkowy sprzęt. 

NetWorker jest oferowany w wersji wirtualnej lub jako składnik pakietu Dell EMC Data Protection Suite, który oferuje pełny pakiet opcji oprogramowania do ochrony danych.

Obsługa aplikacji jest taka sama, niezależnie od tego, czy ochrona dotyczy danych zlokalizowanych w data center, chmurze prywatnej, publicznej czy hybrydowej. Użytkownik nie zauważy różnicy. Ważne jest natomiast to, że możliwości chmury NetWorker optymalizują ochronę danych umieszczonych w dowolnej lokalizacji. 

Dell EMC NetWorker umożliwia centralizację, automatyzację i przyspieszenie procesów tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych w całym środowisku informatycznym. 

Najważniejsze funkcje Dell EMC NetWorker to przede wszystkim łatwe w obsłudze, scentralizowane i zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie heterogenicznych danych przedsiębiorstwa. Instalacja oprogramowania i zarządzanie nim są realizowane za pomocą łatwego w obsłudze webowego, graficznego interfejsu użytkownika. Tworzone przez Dell NetWorker kopie zapasowe chronione są przed niepowołanym dostępem, za pomocą zaawansowanych mechanizmów uwierzytelniania użytkowników i szyfrowania danych (256-bitowe szyfrowanie AES). Dell NetWorker oferuje także wiele opcji odtwarzania danych.

Dell EMC NetWorker nie jest ograniczony do żadnej platformy. Obsługuje wszystkie platformy, w tym systemów: UNIX, Windows, Linux, Netware, OpenVMS, Macintosh i VMware®. Ponadto oferuje obsługę rozwiązań EMC Documentum®, Oracle, Microsoft SQL Server i Exchange, IBM DB2 UDB, Informix, Lotus Notes/Domino, SAP® R/3®, Sybase i MEDITECH. Kopie zapasowe systemów i aplikacji wykonywane są na bieżąco, w trybie online, w trakcie ich używania.

Zaawansowane funkcje tworzenia kopii zapasowych na dyskach pozwala na współbieżne odtwarzanie danych (z dysku), udostępnianie dysków docelowych (rozwiązania NAS i SAN). Możliwe jest także określenie różnych rozmiarów dla bloków, a także zarządzanie kopiami migawkowymi w celu znacznie szybszego odtwarzania danych. Funkcje wyszukiwania pozwalają łatwo odnaleźć dane i uzyskać do nich dostęp. Z kolei funkcja Inactive File Report rozpoznaje nieaktywne pliki systemu Windows w kopiach zapasowych – w celu ich archiwizacji.

Pracę z programem ułatwiają narzędzia do raportowania, inteligentnej korelacji wykonywanych kopii zapasowych oraz analizy wpływu, co przekłada się na lepszy nadzór nad środowiskiem kopii zapasowych, szybsze rozwiązywanie problemów z kopiami zapasowymi i odtwarzaniem danych, czy skuteczniejsze unikanie problemów w przyszłości.

Podsumowując, Dell EMC Netoworker to aplikacja, która oferuje:

 • centralizowane tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych,
 • pracę z wygodnym interfejsem graficznym,
 • pełną kontrolę nad sieciami pamięci masowej (SAN), pamięcią masową dołączaną przez sieć (NAS) i pamięcią masową podłączaną bezpośrednio (DAS);
 • obsługę platform heterogenicznych, w tym systemów UNIX, Windows, Linux, Netware, OpenVMS, Macintosh i Vmware;
 • tworzenie backupu systemów plików i aplikacji w trybie online – w trakcie ich używania,
 • obsługę EMC Documentum, Oracle, Microsoft SQL Server i Exchange, IBM DB2 UDB, Informix, Lotus Notes/Domino, SAP® R/3®, Sybase i MEDITECH;
 • backup blokowy
 • obsługę snapshotów macierzy EMC,
 • powrót do danego punktu w czasie (funkcja Recovery Point),
 • replikację pomiędzy macierzami różnych producentów,
 • integrację z Data Domain i oprogramowaniem AVAMAR (EMC) – zarządzanie z jednej konsoli.

Scentralizowana dystrybucja oprogramowania pozwala na zdalne instalowanie poprawek i aktualizacji, zdejmując tym samym z działów IT konieczność ręcznego wprowadzania zmian.