'.the_title().'

Podsumowanie warsztatów Microsoft Azure Stack HCI czyli żadnych slajdów, sama praktyka.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałami z warsztatów omawiających najważniejsze założenia Microsoft Azure Stack HCI oraz możliwości wynikające z zastosowań urządzeń hiperkonwergentnych firmy Dell. 

Warsztaty poprowadzili: 

  • Radosław Janka, Dell EMC Presales Engineer AB
  • Marcin Reichman, Microsoft OEM Business Development Manager CEE, Dell Technologies

W warsztatach wzięli udział praktycy na co dzień zajmujący się infrastrukturą hiperkonwergentną, czyli:

  • Szymon Augustyński, Partner Technology Strategist, Microsoft 
  • Jaromir Kaspar, Principal Engineering Technologist, Dell Technologies
  • Waldemar Skrzypiec, Cloud Solution Architect, Microsoft 
  • Krzysztof Wilk, Senior System Engineer, Dell Technologies

(wymagana rejestracja)

Pierwszą część warsztatów prowadzący poświęcili przedstawieniu informacji dotyczących tego rozwiązania. Tę cześć uzupełnia praktyczny pokaz wdrożenia, uruchomienia i obsługi klastra HCI w wykonaniu Jaromira Kaspara, Principal Engineering Technologist w Dell, prawdopodobnie jednego z najlepszych na świecie ekspertów w obszarze infrastruktury hiperkonwergentnej oraz specjalistę w dziedzinie Azure Stack HCI. Jak podkreśla jeden z prowadzących, Marcin Reichman, warsztaty, do których obejrzenia zachęcamy, to „żadnych slajdów, sama praktyka. Na żywo pokazujemy, jak skonfigurować klaster, jak działa technologia Storage Spaces Direct, jak przygotować klaster na możliwość różnych awarii”. Warsztaty są więc świetną okazją, by przekonać się, że jest to rozwiązanie zdecydowanie przyjazne działom IT. Jaromirowi całość prezentacji praktycznego wdrożenia klastra HCI wraz z konfiguracją zajęła niecałą godzinę. 

Całość uzupełniają grafiki w esencjonalnej formie pokazujące najważniejsze tematy zaprezentowane podczas warsztatów.

Czym jest Azure Stack HCI, w jaki sposób go używać

Nim przejdziemy do tego, czym jest Azure HCI, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest HCI. Infrastruktura hiperkonwergentna (Hyper-Converged Infrastructure, HCI) to zintegrowana platforma przetwarzania danych, łącząca w sobie jednostkę obliczeniową, pamięć masową i rozwiązania sieciowe, zarządzana za pomocą jednej konsoli administracyjnej. HCI wykorzystuje więc od dwóch, do kilkudziesięciu serwerów z własnymi dyskami, ale też z oprogramowaniem, które wirtualizuje storage i sieć, dzięki czemu klienci mogą wyeliminować ze swojej infrastruktury niektóre elementy jak choćby macierze dyskowe. Jest to rozwiązanie prostsze w zarządzaniu i bardziej nowoczesne od tradycyjnych wysokodostępnych klastrów. 

W ramach współpracy firmy Dell z Microsoft przygotowano rozwiązanie łączące zintegrowane serwery AX z usługą Microsoft Azure Stack HCI. W efekcie, zintegrowany system Dell EMC dla Microsoft Azure Stack HCI zapewnia atrakcyjną platformę dla przedsiębiorstw, które korzystają lub chcą korzystać z technologii wirtualizacyjnej HyperV oraz S2D firmy Microsoft. Ponadto, zintegrowany system Dell EMC dla Microsoft Azure Stack HCI umożliwia zarządzanie całym cyklem życia klastra oraz korzystanie z zasobów chmury publicznej Azure na lokalnym klastrze HCI, oferując przy tym pełne bezpieczeństwo danych.

Microsoft od kilku lat stawia na rozwój chmury Azure. Biorąc pod uwagę liczbę lokalnych Data Center w różnych lokalizacjach można zauważyć, że mimo 70 regionów i 160 indywidualnych lokalizacji nadal jest wiele obszarów, w których dostęp do chmury publicznej Azure jest utrudniony. Dlatego Microsoft wyszedł 
z założenia, że klienci mogą wykorzystać własną infrastrukturę on premise, aby móc budować hybrydowe rozwiązanie, wykorzystując własne serwery i tworząc w ten sposób rozwiązania hybrydowe z chmurą publiczną. Stąd właśnie Azure Stack HCI. 

Podczas pierwszej części warsztatów omówione zostały najważniejsze tematy, m.in.: 

  • Jak skonfigurować klaster Azure Stack HCI
  • jaki system operacyjny należy zastosować, czy Windows Sewer Data Center zawierający Storage Spaces Direct, HyperV oraz SDN czy też Azure Stack HCI OS oraz jakie korzyści płyną z wyboru jednego lub drugiego systemu? 
    Od razu wyjaśniamy, że stosując ten drugi system, zupełnie nowy OS, klient otrzymuje możliwość zarządzania i tworzenia zasobów na swoim klastrze HCI z poziomu Chmury Azure. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy już korzystają z Azure i chcą zbudować w pełni hybrydowe połączenie z chmurą publiczną. 
  • czym dokładnie jest Storage Spaces Direct, czyli funkcjonalność systemu Windows Server Datacenter, pozwalająca m.in. na utworzenie dużego wirtualnego wolumenu danych z różnych dysków (wspierane są dyski SAS, SATA, SSD) i wydzielanie części dysków w celu spełnienia pożądanego poziom redundancji przestrzeni dyskowej.

a także 

  • czym są zintegrowane węzły AX i dlaczego warto ich używać w Azure Stack HCI,
  • w jaki sposób zaprojektować i zaplanować klaster Microsoft Azure Stack HCI,
  • dlaczegogotowe serwery AX są lepsze od rozwiązań z  samodzielnie„składanych” 
    z ogólnie dostępnych serwerów? 

Na to ostatnie pytanie odpowiedział Krzysztof Wilk, który nie trzymał widzów w niepewności, mówiąc: Dlaczego rekomendujemy takie rozwiązania? Ponieważ rekomenduje je także Microsoft. Za wyborem systemu zintegrowanego przemawia także support świadczony przez firmę Dell. 

W drugiej części warsztatów Waldemar Skrzypiec oraz Szymon Augustyński przedstawili, które serwisy dostępne w chmurze publicznej Azure najlepiej sprawdzą się w klastrze HCI z systemem Azure Stack HCI OS. Ponadto Szymon Augustyński opowiada, jak zdobyć kompetencje umożliwiające sprzedaż i wdrożenie usług i serwisów Azure na  Azure Stack HCI. 

Zintegrowane system AX dla Microsoft Azure Stack HCI jest rozwiązaniem oferującym szeroki wybór konfiguracji węzłów ze zintegrowanym wdrażaniem i pełnym oraz zautomatyzowanym zarządzaniem cyklem życia infrastruktury IT. Integracja systemów i automatyzacja pomagają zredukować liczbę czynności wykonywanych ręcznie i znacząco skrócić wymagany okres konserwacji, zaś zautomatyzowane tworzenie klastrów pomaga skrócić czas wdrożenia i minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego w początkowym procesie wdrażania. Natomiast integracja Dell EMC OpenManage z Microsoft Windows Admin Center zapewnia pełne zarządzanie cyklem życia klastra Azure Stack HCI, włącznie z jego aktualizacją, łatwą rozbudową i zarządzaniem. Aktualizacje systemów operacyjnych, BIOS-u, oprogramowania układowego i sterowników dokonywana jest zgodnie z harmonogramem aktualizacji i nie powoduje przerw w pracy maszyn wirtualnych.

Fotogaleria